The Augustana Band Roster

Augustana Band students with Dr. Paul Schilf

FLUTE

  • Kelsey Stotz '18, Sioux Falls, S.D. - Section leader, principal
  • Alyssa Hibbing '16, Sibley, Iowa
  • Chanel Pederson '20, Sioux Falls, S.D.
  • Maria Graves '16, Lester, Iowa
  • Kelsey Goplen '16, Canby, Minn.

OBOE

  • Laura Peck '15, Alexandria, Minn. - Section leader, principal

BASSOON

  • Annika Peck '18, Alexandria, Minn. - Section leader, principal

CLARINET

  • Rachel Burger '17, Grimes, Iowa - Section leader, co-principal
  • Ellen Voigt '17, Rapid City, S.D. - Section leader, co-principal
  • Megan Derenge '16, Sioux Falls, S.D.
  • Emily Oyos '19, Brandon, S.D.
  • Courtney Olawsky '17, Sioux Falls, S.D.
  • Allison West '17, Omaha, Neb.
  • Alexandra Fairchild '18, Watertown, S.D.
  • Katarina Klumper '16, Elkhorn, Neb.
  • Abigail Ferrante '18, Bellevue, Neb.
  • Clair Hammerschmidt '18, Redwood Falls, Minn.

BASS CLARINET

  • Amber Ellis '17, Spencer, Iowa - Section leader, principal
  • Jef Thormodsgard '18, Sioux Falls, S.D.

SAXOPHONE

  • Jess Roetman '17, Rock Rapids, Iowa - Section leader, principal
  • Andrew Gardner '16, White Bear Lake, Minn.
  • Adam Dale '19, Sioux Falls, S.D.
  • Megan Minatra '16, Waverly, S.D. (tenor)
  • Jack Taylor '19, Rapid City S.D. (bass)

TRUMPET

  • Ann Chesley '17, Sioux City, Iowa - Section leader, principal
  • Robert Miller '18, Sioux Falls, S.D.
  • Morgan Pioske '17, Fairfax, Minn.
  • Ellie Kenkel '17, Mitchell, S.D.
  • Laura Tinker '16, Spirit Lake, Iowa

FRENCH HORN

  • Emma Long '17, Byron, Minn. - Section leader, principal
  • Hannah Norem '18, Houston, Texas
  • Heather Haushild '17, Sioux Falls, S.D.
  • Shelby Larson '18, Spring Valley, Minn.

TROMBONE

  • Ian Rutherford '16, Grimes, Iowa - Section leader, principal
  • Tony Metzgar '16, Elk Point, S.D. 
  • Thomas Norland '16, Sioux Falls, S.D.
  • Matthew Watt '18, Yankton, S.D.
  • Alyssa Gilbertson '18, Burnsville, Minn.
  • Evan Krebs '19, Sioux Falls, S.D. (bass)

EUPHONIUM

  • Dan Knutson '17, Sioux Falls, S.D. - Section leader, co-principal
  • Janae West '16, Lennox, S.D. - co-principal
  • Jacob Fenner '19, Sioux Falls, S.D. - co-principal

TUBA

  • Evan Krebs '19, Sioux Falls, S.D. - Section leader, principal
  • Eli Louwagie '16, Marshall, Minn.
  • Josh Dub '18, Owatonna, Minn.

PERCUSSION

  • Jake Mahowald '16, Sioux Falls, S.D. - Section leader, co-principal
  • Carl Lang, Lennox, S.D. - Section leader, co-principal
  • Kara Shroll '17, Brandon, S.D.
  • Alex Pfeiffer '17, Sioux Falls, S.D.
  • Tate Green '19, Brandon, S.D.
  • Morgan Nodsle '16, Detroit Lakes, Minn.
  • Anu Uranchimeg '17, Mongolia (piano)