campuslife

Boys Tournament Schedule

March Basketball Tournament

Boys 4th (three 3 team pools)
Blue
SFC Chargers, Vermillion, Harrisburg Journey Tigers - Johnson

Gold
Edward Jones Bulls, Harvey Dunn, Harrisburg Journey Tigers - Geddes

White
Harrisburg Hype, Brandon Valley Lynx, Alta-Aurelia Warriors

These teams will each get two pool play games again teams in their pool.
They will pick up their third game by playing a team from another pool.
All team's third games will take place at 4pm and/or 7pm on Saturday, March 17th.

Click here for placement pool link (to see the game times for the information below):
       **3 pool winners will play for 1st and 2nd A division awards.
       **3 pool 2nd place teams will play for 1st and 2nd B division awards.
       **3 pool 3rd place teams will play each other.  No awards.

Boys 5th
Competitive
SWARM, SF Chargers - S, SF Blaze Black "A", Yellow Jackets
Competitive division 1st and 2nd place are determined by pool play records.

Recreational Blue
SF Blaze White "B", KP Panthers, Harrisburg Tigers

Recreational Gold
Force, Eagles, Cougars

Recreational teams:
These teams will each get two pool play games against teams within their pool.
They will pick up their third game by playing a team from another pool. 
These games will take place on Saturday, March 17th at 5pm
       Blue #1 vs. Gold #1
       Blue #2 vs. Gold #2
       Blue #3 vs. Gold #3


Boys 7th
Blue
Wolfpack, West Fargo Wildcats, SFC Chargers, Moorhead Max
Blue division 1st and 2nd place are determined by pool play records.

Gold Division **Note this has changed effective March 12: (There's now two 3 team pools)
Gold
Webster Bearcats, The Core, LQPV Eagles

White
Sioux Falls Wolfpack, Sioux Valley, SFC Blue
      These six teams will each get two pool play games against within their pool.
      They will pick up their third game by playing a team from another pool.  These games will take place on Saturday, March 17th.
            At 8pm for Pool Gold #1 vs. Pool White #1 (1st and 2nd place prizes will be awared to these teams.)
            At 7pm for Pool Gold #2 vs. Pool White #2
            At 6pm for Pool Gold #3 vs. Pool White #3


Boys 8th (1 four team pool)
SD Gauchos, Harrisburg Tigers, Blue Dragons, Red Raiders
1st and 2nd place will be determined by pool play records.

All Divisions

Placement Seedings Will Be Based Upon the Following Criteria:

1. Overall Record

2. Head - to - Head

3. Points Given Up

4. Points Scored